Siklós - Šikloš
Malkoč-begova džamija
Nedaleko od gradske kuće smještena je Malkoč-begova džamija, izgrađena u 16. vijeku od strane istoimenog turskog vođe tokom otomanske okupacije. U 17. vijeku, džamija je još uvijek bila netaknuta, ali u nadolazećim vijekovima minaret je srušen, a sama džamija je prošla kroz nekoliko preuređenja. Početkom 90-ih godina džamija je prošla kroz opsežnu rekonstrukciju, a iako je restauracija završena 1994. godine, objekat je 1993. godine dobio nagradu Europa Nostra za očuvanje kulturnog naslijeđa
Džamija je izgradio Malkocs Klis sandžakbeg a umro je 1565. godine.
Cijena ulaznica:
Odrasli: £ 350
Student (6-18) nyugíjas: £ 250
Predstavljanje: 1.000 Ft / grupa, po dogovoru!
Radno vrijeme: ponedjeljak - nedjelja: 9-17 am
Točan Adresa:
7800 Siklós, Vörösmarty u. 2.
Džamija Malkocoglua u Mađarskoj: Vjerski objekat i muzej
Džamija Malkoc-beya, kako je zovu Mađari, izgrađena je između 1543. i 1565, njeni ostaci otkriveni su 1969, a ponovno je obnovljena i otvorena 1994. godine sredstvima turske Vlade i vlasti mađarskog gradića Siklosa
Džamija vojskovođe i bosanskog sandžakbega iz 15. i 16. stoljeća, iz osmanskog perioda, Bali-bega Malkocoglua u mađarskom gradu Siklosu, nedaleko od granice sa Hrvatskom, i dan-danas svjedoči o prošlim vremenima, velikim bitkama i dolasku Osmanlija na prostore Balkana.
Izgrađena između 1543. i 1565. godine, džamija je obnovljena i ponovo otvorena 1994. godine sredstvima turske Vlade i uprave ovog malog mađarskog grada.
Obnavljanjem dovedena je u prvobitni oblik. Džamija Malkoc-beya, kako su je nazvali Mađari, danas služi za obavljanje vjerskih dužnosti nekolicine muslimana koji žive u Siklosu.
Džamija osamanskog plemića koji se u osmanskim hronikama posebno spominje kad je riječ o vojnim pohodima, a koji se naročito proslavio u akindžijskim upadima po Mađarskoj, Banatu i Slavoniji, privlači pažnju kako domaćeg stanovništva tako i turista koji se nađu u ovom gradu.
Ova džamija danas služi i kao muzej u kojem se nalaze ćilimi, narodna nošnja, fildžani iz perioda osmanskog carstva.
Marketing menadžer i novinar Selma Zemanić, koja je 1992. godine u Siklos došla sa porodicom iz Bosanskog Broda, otkriva nekoliko detalja o ovoj historijskoj ostavštini.
Prema njenim riječima, ostaci džamije su pronađeni 1969. godine.
“Džamija je nakon odlaska Turaka korištena kao kuća u kojoj su živjeli ljudi bez domova”, pojasnila je Selma pokazujući sliku dNe zna se tačno koliko muslimana živi u Mađarskoj. Zvanični podaci s posljednjeg popisa stanovništva govore o brojci od oko 5.500 muslimana, iako postoje, istina nezvanične informacije, da ih čak ima i 50.000. Džamije iz tog perioda.
Kako kaže, džamija je 1993. godine dobila nagradu “Europa Nostra” za najveće arhitektonsko dostignuće.
“Nakon toga je turska Vlada donirala veliki broj predmeta, poput ćilima, starih nošnji, fildžana za pijenje kafe, koji se nalaze u džamiji”, pojasnila je Selma.
O džamiji, njenom postanku, kao i samom Malkocogluu, postoje dokumenti koje čuvaju vlasti Siklosa.
Ne zna se tačno koliko muslimana živi u Mađarskoj. Zvanični podaci s posljednjeg popisa stanovništva govore o brojci od oko 5.500 muslimana, iako postoje, istina nezvanične informacije, da ih čak ima i 50.000.
“Malkocoglu je džamiju izgradio tokom osmanskih pohoda na tim prostorima", objašnjava Selma i dodaje da je u Siklosu bilo još nekoliko džamija, ali da je samo ova sačuvana.
“U Siklosu trenutno ima 30-tak muslimana, koji svakog petka dolaze na džuma-namaz, molitvu muslimana petkom, ali i tokom mjeseca ramazana i za Bajram”, pojasnila je Selma.
Mađari prilično malo znaju o Osmanlijama, a još manje o Malkocogluu, čije ime nosi džamija u njihovom gradu.
“Malkocoglu je za Mađare prilično nepoznata osoba. Znaju da postoji džamija koja nosi njegovo ime i to je sve”, pojasnila je Selma.
Trenutno u Mađarskoj za obavljanje molitve postoje tri mjesta, i to u Budimpešti, Gyoru i Siklosu. U drugim gradovima, kao što su Debrecen i Miskolc, kako saznajemo, muslimani uglavnom zajedno klanjaju u privatnim kućama.
Džamija je izgrađena od Evlija Čelebija 17. Stoljeća navodi da Malkocs Bey (Bey Malkoç) i Kilis (Klis) szandzsákbég mogao, negdje između 1543 i 1565. Siklos 1686 godine da preotme netaknuti bila džamija, ali u narednom stoljeća minaret i hodnik ( Sahel ) uništeno, a zgrada je doživjela nekoliko makeover. Turski arhitektonski karakter zgrade u donjem trgu grada i pansiona u naselju sredine 19. stoljeća u velikoj mjeri izgubili. Ovaj period je poznat Louis Rohbock -section u kojem je kvadratnog oblika zgrade šator krov pokriven kupolom krunisan sa osmougaonom kupolom bubanj i probio kroz novi otvor dizajn prozor. Zgrada se koristi kao stambene kuće prošla dalje transformacije na drugoj polovini 19. stoljeća, originalni prozor otvori dijelom nestao 1901. godine i - kada su ugrađeni nekoliko susjednih kuće - srušene dio zidova i kupole u dvorištu, u Siklósi centar zajednice, džamija vjerovao da je mrtav skoro arheološkog i povijesnog istraživanja počela 1969. godine, Gero Gyozo i Ferenc Mendele rukovodstvo. Spomenici su obnovljena u prvoj polovini 1990-ih, a iako su radovi su završeni tek 1994. godine, zgrada je nagrađen 1993. godine Europa Nostra Award . Unutrašnjost rekonstrukcije su od velike pomoći za organizatora Ankari Etnografski muzej , koji je pružio džamije Siklósi raspolaganju savremene sakralnih objekata. Danas je posjetio obnovljene zgrade rekonstruiran unutrašnjosti, zadužena prijem i jugoslovenski rat godina Siklos ui oko malog broja utvrđenih islamske molitve zajednice.
Renovirani kvadratnog oblika kamena i cigle temeljnih zidova džamije su izvukao, originalna fasada jugoistočnom dijelu vakolatkvádereket moderne malterisanje dodaje. Fasada je prvobitno razbijena u tri reda otvora prozora, od kojih je jedan kamen-uokviren u prizemlju imaju direktnu zatvaranje, ogee ogledalo . Na gore prozora tupim Lancet zatvaranje. Munara épületbelsőbe s ulazom u zapadnom uglu zgrade stajala, ostao je samo fragmentarno ostaci osnovice. Fasada se nalazi u sjeverozapadno od ulaza, ova stranka nikada kosi krov zaštićena dvostrukim lounge ( Sahel ) branio, čiji su temelji otkriveni u toku iskopavanja. Kapija ulaz blokova uokvirena vrata kada sumnja okićen kamenom obloženi okvir.
Unutra, džamije Meke prema sredini okrenuta prema jugoistoku zid imafülke u mihrab . Zatvaranje dvanaest-ugao (od kojih je pet imaginarne avion padne ispod poda), gornji dio bogato ukrašen sztalaktitboltozat pokriven. Bivši mihraba drvenom vjerovatno takođe blokova. Unutrašnji zidovi su bili raznovrsniji oblici dizajnirani pregrade podijeljena zidom. na iskopavanja na osnovu desnoj strani mihraba je bio kamen temeljac propovjedaonica, na Mini-bar , sporedni ulaz radi stepenice i žene karzatához i dovelo do minareta. To će također biti obnovljena. su sačuvane zidne natpisi i ukrasi originalnih unutrašnjosti žbukanje.
A dzsámit feltételezhetően valamikor 1543 és 1565 között építette Malkucs bég. Siklós 1686. évi visszafoglalásakor még állt, de az elkövetkező századokban minaretje és előcsarnoka is elpusztult, az épületet pedig többször átalakították, így a 19. század közepére az épület jórészt elveszítette török jellegét. Az elpusztultnak hitt dzsámi műemléki régészeti feltárása 1969-ben indult, műemléki helyreállítása az 1990-es évek alatt zajlott le, az épület 1993-ban elnyerte az Europa Nostra-díjat.
29.april.2016
Na poziv premijera Viktora Orbana stigao u Mađarskoj Kavazovics Hussein, glavni muftija Bosne i Hercegovine. Tokom radne posjete, vjerske dostojanstvenik prisustvovala je svečanom ministar ručak premijera u parlamentu i baranjske županije razgovarao sa liderima županije i Pečuh. Pregovori i performanse od glavnih tema iz prošlosti i sadašnjosti mađarsko-bosanskog odnosa, bosanskih Muslimana u evropsku perspektivu, mogućnosti rješavanja problema danas suočava Europa naplaćuje - Bertalan Havasi obaviješteni Press Office premijera. Univerzitet održao nakon predstavljanja islamske religije na Balkanu Kavazovics Husein posjetio najvažnije muslimanskog Baranje spomenici, uključujući i Malkocs Djami Bey je Siklos. John je pozdravio Mykola zamjenik gradonačelnika našeg grada iz glavnog muftije u Sarajevu, ambasador kompanija koji su učestvovali u molitvu u lokalnoj vjerskoj zajednici.
Adresa:
7800 Siklós, Vörösmarty u. 2.